GMAW: Pulse Kaliteyi Artırır ve Para Kazandırır.

Basit bir ifadeyle, darbeli MIG, elektrot ve kaynak su birikintisi arasında temassız bir transfer yöntemidir. Bu, hiçbir zaman elektrotun su birikintisine asla dokunmadığı anlamına gelir. Bu, kaynak makinesinin elektrik çıkışının yüksek hızlı manipülasyonu yoluyla gerçekleştirilir. Sprey veya küresel transfer yöntemlerinden daha düşük bir ısı girişinde çalışacak, lekesiz bir işlem olarak tasarlanmıştır.

Darbeli MIG işlemi, darbe başına elektrotun ucunda bir damla erimiş metal damlası oluşturarak çalışır. Ardından, bir damlayı ark boyunca ve su birikintisine itmek için sadece doğru miktarda akım eklenir. Bu damlacıkların transferi, yay boyunca, darbe başına bir damlacıktan meydana gelir.

Bu süreci ayrıntılı olarak anlamak için bir dalga biçimine bakalım. Akımın düz bir çizgi ile gösterildiği CV (sabit voltaj) ‘ın aksine, darbeli MIG, ekstra güç gerekmediği zaman akımı keser, bu nedenle işlemi soğutur. Darbeli MIG’in ince malzemelere daha iyi kaynak yapmasını, bozulmayı kontrol etmesini ve düşük tel besleme hızlarında çalışmasını sağlayan bu “soğuma” dönemidir.

İşlem sırasında, damlacık oluştuğunda akım bir zirveye çıkar. Ardından, arka plan akım fazında, toplam ısı girişini azaltmak için akım düşürülür. Uygun aktarma için önemli olan doruğun yüksekliği ve genişliğidir.